Yarı Otomatik Streç Sarma Makinesi

Yarı Otomatik Streç Sarma Makinesi Streçleme işlemi ürünlerin korunması ve iş alanında tasarruf sağlaması adına tercih edilme oranı her geçen gün artmaktadır. Streç sarma makineleri manuel, yarı otomatik ve tam otomatik olarak 3 çeşit kullanım şekilleri mevcuttur. Bu 3 çeşit kullanım alanlarından yarı otomatik streç sarma makinesini inceleyeceğiz.

 

Yarı otomatik streçleme makinelerinde, streçleme işlemi paletlerin makine üstüne veya streçleme işlemi yapılacak yere insan gücü kullanımı ile sağlanır. Streçleme işlemi gerçekleştirilecek olan palet makinenin bulunduğu alana getirildikten sonra palet tekrar insan gücü ile streç makinesine tutturulur. Mevcut streçleme işlemi tamamlandıktan sonra ürünün ayrılması ve çıkarılması insan gücü sayesinde gerçekleştirilir.

Kısaca yarı otomatik streç sarma makinelerinde insan gücüne büyük yer verilmektedir. Bu durum dezavantajlar oluştursa da streçleme işlemi makine tarafından sağlandığı için oldukça iyi ve düzenli bir streçleme işlemi elde edilir.

 

Tos600

Tam Otomatik Streç Sarma Makinesi

 

Yarı otomatik ile Tam otomatik streç makineleri ile çalışma alanında benzerlikler mevcuttur. Fakat tam otomatik streçleme makineleri birçok alanda farklılıklar içermektedir. Sağladığı kolaylıklar ve tasarruf yarı otomatik makinelere oranla çok daha fazladır. Bu yüzden maliyet açısından da daha yüksek fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

 

Tam otomatik makinelerde insan gücü kullanımı oldukça azdır. Streçlenecek ürünün getirilmesi, yerleştirilmesi, çıkarılması gibi işlemler makine sayesinde rahatlıkla gerçekleştirilir. Maliyet açısından çok daha yüksek olsa da ürünün sarılması, zaman tasarrufu, iş yükünün azalması ve insan gücüne daha az gerek duyulması sebebiyle bu maliyeti fazlasıyla karşılayacaktır.

 

Streç makine çeşitleri kullanıcıların iş alanındaki durumuna göre seçilip belirlenmelidir. Örneğin paletlerin ağırlığı, yüksekliği, istenilen üretim durumu gibi seçenekler değerlendirilerek makineler arasında tercihe gidilmelidir.

 

Manuel Streç Sarma Makinesi 

Manuel streç sarma makinesinde streç sarma işlemi insan gücü ile gerçekleştirilmektedir. Streçleme işlemi personel tarafından palet etrafında dönerek manuel olarak streçlenmesini sağlar. Streç sarma gerçekleşirken personel tarafından mümkün olduğunca gerilerek gerçekleştirilmeli.

 

Streç sarma işlemlerin bütünü insan gücüne dayandığı için kusursuz bir sarma işlemi gerçekleşmeyebilir. Streçlenecek palet boyunun artması, adetinin fazla olması durumunda personel daha fazla fiziki güç uygulamak zorundadır. Bu yüzden zamanla personel de fiziki düşüş, yorgunluklar görülecektir. Bu yüzden streçleme işlemi gerektiği gibi gerçekleşmeyebilir. 

 

Manuel streç makinesi, maliyet açısından daha uygun olarak bilinse de sağladığı avantajlar daha azdır. Yüksek zaman harcaması ve personel gücünü arttırdığı için işin tamamlanma kısmında eksiklikler ve uzun vakitler harcanabilir. Fakat streçleme işlemi gerçekleştirilecek ürün ve talep yapısına göre tercihi sağlanabilir. Tunç Makina sizlere bu 3 makine çeşidinde de yardımcı olacaktır.

-Youtube

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.